-->

راهنمای مطلق نکسوس

هم‌خوان کنید در:

توسعه‌ی نرم‌افزار پیچیده است و یکپارچه‌سازی چنین کارهای پیچیده‌ای به‌منظور دست‌یابی به یک نرم‌افزارِ کار کننده، مستلزم فعالیت‌ها و مصنوعاتِ زیادی است که برای ایجاد یک خروجیِ «تکمیل‌شده» باید هماهنگ شوند. کار باید سازمان‌دهی و تعیین توالی شود، وابستگی‌ها رفع  شده و خروجی‌ها به نمایش گذاشته شوند. نرم‌افزار مشکلات بیشتری از خود نشان می‌دهد، زیرا ماهیتی فیزیکی ندارد.

تابه‌حال بسیاری از توسعه‌دهندگانِ نرم‌افزار به‌صورت گروهی و در قالب یک تیم از چارچوبِ اسکرام برای توسعه‌ی یک فرآورده‌ی نرم‌افزاری کار کننده، استفاده کرده‌اند. به‌هرحال اگر بیش از یک تیم اسکرام بخواهد بر روی یک بک‌لاگ محصول مشترک و منبع کد یکسان کار کند، مشکلاتی بروز خواهد کرد. اگر توسعه‌دهندگان در یک تیمِ واحد قرار نداشته و کارهایی که انجام می‌دهند بر روی‌هم تأثیرگذار باشد، چگونه باهم ارتباط برقرار خواهند کرد؟ درحالی‌که در تیم‌های مختلف مشغول فعالیت هستند، چگونه کارهای خود را باهم ادغام و فرآورده‌ی یکپارچه‌ی نهایی را آزمایش می‌کنند؟ چنین مشکلاتی زمانی که دو تیم قصدِ یکپارچه شدن دارند نمایان شده، و وقتی تعداد تیم‌ها به سه یا بیشتر افزایش یابد به شکل قابل‌توجهی بغرنج می‌شوند.

نکسوس

نکسوس همانند یک اسکلتِ نگه‌دارنده بر روی تیم‌های اسکرامی که برای تولیدِ یک فرآورده‌ی یکپارچه‌ی واحد باهم ترکیب‌شده‌اند، قرار می‌گیرد. نکسوس با اسکرام سازگار است و اجزای آن برای کسانی که قبل‌تر در پروژه‌های اسکرام کارکرده‌اند آشنا خواهد بود. تفاوت در این است که نکسوس به وابستگی‌ها‌ و ارتباطِ بینِ تیم‌های اسکرام و ارائه‌ی حداقل یک فرآورده‌ی‌ یکپارچه‌ی تکمیل‌شده‌ در هر اسپرینت توجه بیشتری دارد.

شالوده‌ و قطعاتِ سازنده‌ی این چارچوبِ جدید که به آن «نکسوس» می‌گویند، همان اسکرام است ولی مواردی به آن افزوده، از آن حذف و یا دگرگون‌شده است تا تیم‌ها و سازمان‌ها بتوانند در یک محیط مقیاس‌پذیر نیز از اسکرام استفاده کنند.

کتاب راهنمای مطلق نکسوس در فروردین‌ماه ۱۳۹۵ و با کمک و همکاری دوستانِ عزیزم علی حاجی‌زاده مقدم و اسد صفری به فارسی برگردانده شده است.

امیدوارم از آن لذت ببرید.


هم‌خوان کنید در:
سهیل صمدزاده

سهیل صمدزاده

من سهیل صمدزاده؛ مشاور و مربی چابک‌سازی، توسعه‌دهنده، مدیر محصول نرم‌افزاری و وبلاگ نویس هستم. به مباحث چابک در توسعه محصول علاقه‌مندم و سعی می‌کنم در اینجا خُرده دانش‌هایم را با شما به اشتراک بگذارم.


دیدگاه‌های شما ارزشمند‌اند...

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد.

خبر بده وقتی
avatar
1024

وی‌پی‌دیسکاز

به کانال تلگرام آیلِتـــ بپیوندید!

t_logo

آیلِتـــ هر ماه در صندوق ایمیل شما: