-->

رویارویی با موانع در تیم‌های چابک – شفاف‌سازی کنید!

هم‌خوان کنید در:

یکی از مشکلاتی که تیم‌های چابک با آن خیلی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، عبور از موانع موجود بر سر راه توسعه است. به‌تناوب دیده‌ایم که تیم‌ها لیستی بلندبالا از موانع موجود بر سر راهشان را بر روی تابلو وظایف خود نصب‌کرده‌اند ولی حرکت مفید و محسوسی در جهت برطرف کردن آن‌ها صورت نمی‌پذیرد. موانع بر روی تابلو جا خوش کرده‌اند!

به‌هرحال خبر خوب این است که، بسیاری از موانع در تیم‌های چابک خودبه‌خود ناپدید خواهند شد به شرطی که آن‌ها را شفاف نگه‌دارید، شفافیتی کافی و درخور ماهیت ذاتی آن مانع.

بیشتر موانع از دو نوع زیر خارج نیستند:

اگر مانع ناشی از سهل‌انگاری (خودآگاه یا ناخودآگاه) فردی از اعضای تیم است، در این صورت شفافیت بخشیدن به آن در گروه باعث می‌شود که فرد موردنظر هر چه سریع‌تر درصدد رفع آن برآید. به‌هرحال هیچ‌کس دوست ندارد به چشم مانع گروه به وی نگاه شود! در این خصوص مطمئنم :o)

اگر مانع ناشی از برخی چالش‌های فنی یا غیر فنی در حوزه پروژه است که گروه هنوز روش برون‌رفت از آن را نیافته، در این صورت شفافیت بخشیدن به آن باعث بالا رفتن درصد تمرکز افراد بر روی مشکل شده و خیلی سریع راه‌حل‌ها خودشان را نشان خواهند داد.

روش برخورد صحیح با مشکلات و موانع در تیم‌های چابک ، تلاش برای مرئی کردن بیش‌ازپیش آن‌ها است. شفافیتی با میدان دید خیلی بالا! تا وقتی‌که مانع پابرجا است، شفاف‌سازی‌ها بیش‌ازپیش خواهد شد. در اکثر موارد (شاید تمام موارد) مانع خیلی سریع به‌خودی‌خود از بین خواهد رفت.

موانع را خیلی زود بشناسید، با آن‌ها روبرو شوید و شفاف‌سازی کنید.

خیلی ساده به نظر می‌رسد ولی درعین‌حال کاربردی است.


هم‌خوان کنید در:
سهیل صمدزاده

سهیل صمدزاده

من سهیل صمدزاده؛ مشاور و مربی چابک‌سازی، توسعه‌دهنده، مدیر محصول نرم‌افزاری و وبلاگ نویس هستم. به مباحث چابک در توسعه محصول علاقه‌مندم و سعی می‌کنم در اینجا خُرده دانش‌هایم را با شما به اشتراک بگذارم.


دیدگاه‌های شما ارزشمند‌اند...

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد.

خبر بده وقتی
avatar
1024

وی‌پی‌دیسکاز

به کانال تلگرام آیلِتـــ بپیوندید!

t_logo

آیلِتـــ هر ماه در صندوق ایمیل شما: