-->

مزایای یک مدیر فنی مجازی چیست؟

هم‌خوان کنید در:

شما مدیر اجرایی یک مجموعه‌ی غیرتجاری و یا مدیر کسب‌وکار یک شرکت کوچک هستید و قرار است پروژه‌ای را درزمینه‌ی فناوری اطلاعات شروع کنید. قصد دارید وب‌سایت خود را بر پایه‌ی فناوری‌های جدید بازسازی کنید و یا به‌منظور افزایش بهره‌وری و سود کسب‌وکارتان، نرم‌افزاری را تهیه یا از نو توسعه دهید. تنها مشکلی که وجود دارد این است که خیلی با مفاهیم پیچیده‌ی حوزه‌ی فناوری اطلاعات آشنایی ندارید و وقتی با طراحان، توسعه‌دهندگان و مجریان این حوزه به گفتگو و مذاکره می‌نشینید، درمیابید که به زبان دیگری که با آن آشنا نیستید، صحبت می‌کنند! احساسی که دیر یا زود به سراغتان می‌آید این است که آیا آن‌قدر که قرار است هزینه کنم، محصولی شایسته به دست خواهم آورد!؟

خبر خوب این است که در این وضعیت تنها نیستید و احساسی که دارید کاملاً منطقی است. بیش از ۵۰% از پروژه‌های نرم‌افزاری محکوم به شکستند!

بخشی از آمار شکست‌ها نباشید!

شما به کسی نیاز دارید تا نقشی که در سازمان‌های بزرگ به مدیر فنی ارشد (CTO – Chief Technology Officer) شهرت دارد را برای شما بازی کند. مدیر فنی ارشد (CTO) یک مجری رده اول در چارت سازمانی است که قرار است تکنیسینِ مافوق در سازمان بوده و از همه مهم‌تر تعیین‌کننده‌ی چشم‌انداز، معیارها و استانداردهای فنی باشد. قاعدتاً سازمان‌های غیرتجاری و شرکت‌های خیلی کوچک نیاز کمتری به یک مجریِ تمام‌وقت با این خصوصیات دارند، ولی زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری در فناوری و کسب‌وکار به میان می‌آید، فقدان چنین نیرویی می‌تواند ازنظر اقتصادی و استراتژیک به‌شدت زیان‌بار باشد.

مدیر فنی ارشد می‌تواند منابع ارزشمندی را قبل، بعد و در حین اجرای پروژه در اختیارتان قرار دهد. به‌عنوان‌مثال، قبل از آغاز پروژه، مدیر فنی ارشد با شما برای حصول نتایج زیر همکاری می‌کند:

 • اهداف استراتژیک کسب‌وکار کدم‌اند و چگونه می‌تواند آن‌ها را به تیم توسعه منتقل کرد؟
 • ترسیم نقشه‌ی راه فنی بلندمدت برای سازمان.
 • بررسی راه‌حل‌ها و فناوری‌هایی که در کسب‌وکارهای مشابه دیگر مورداستفاده قرارگرفته‌اند و میزان سودمندی آن‌ها برای کسب‌وکار هدف.
 • کشف نیازمندی‌ها و برآورد حدود پروژه و مستندسازی مؤثر آن‌ها.

به‌محض ورود به فاز پروژه، چه قرار باشد در خصوص خریدِ یک فناوری خارجی تصمیم بگیرید و چه بخواهید آن را درون سازمان توسعه دهید، مدیر فنی ارشد در شناخت گزینه‌های احتمالی موجود، فواید و مضرات آن‌ها، مخاطرات و پیچیدگی‌های هر یک و سطح پوشش نیازمندی‌ها، به شما یاری می‌رساند. همه‌ی این موارد، درنهایت باعث افزایش شانس موفقیت پروژه و کاهش هزینه‌های تهیه و توسعه محصول خواهد شد.

از عهده‌ی یک مدیر فنی ارشد تمام‌وقت بر‌نمی‌آیید؟ یک مدیر فنی مجازی استخدام کنید!

گروه ما، به مؤسسات غیرتجاری و کسب‌وکارهای کوچک و متوسط که قصد یا توان به خدمت گیری یک مدیر فنی ارشد تمام‌وقت را ندارند ولی نیاز آن را در جهت دستیابی به اهداف سازمانی و اقتصادی خود ضروری یافته‌اند، خدمت نوینِ «مدیر فنی مجازی» را پیشنهاد می‌کند. مشتریان، ما را اغلب در پی احساس نیاز و در اولین گام‌های شروع پروژه استخدام می‌کنند، اما هیچ‌گاه برای توقف و کمک گرفتن از یک متخصص دیر نیست.

به نمونه‌های زیر توجه کنید:

یک موسسه‌ی غیرتجاری ما را برای پروژه‌ی بازسازی و بهبود پورتال خود استخدام کرد. آن‌ها یک RFP آماده کرده بودند و چندین پیشنهاد نیز برای آن دریافت داشته بودند که نمی‌دانستند کدام پیشنهاد برایشان از همه مناسب‌تر و راه‌حل واقعی‌تری را در بردارد. ما شروع به ارزیابی پیشنهادهای موجود کردیم و به آن‌ها کمک کردیم تا RFP مناسب‌تری تهیه‌کرده و در یک بازه‌ی زمانی تعریف‌شده آن را به دست افراد مناسب رسانده و پیشنهادهای منطقی‌تری دریافت کنند. در طول این مسیر، گفتگو، مذاکره و پرسش و پاسخ‌های میان پیشنهاددهندگان و موسسه را مدیریت و سازمان‌دهی کردیم.

یک استارتاپ در وضعیتی ما را به خدمت گرفت که مدت‌زمان نسبتاً زیادی را صرف ساخت نرم‌افزاری کرده بود که به علت طولانی شدن زمان توسعه، دیگر توسط توسعه‌دهندگان اولیه‌ی آن پشتیبانی نمی‌شد. مالکانِ استارتاپ دیگر نمی‌دانستند که چگونه باید قدم‌های بعدی را در جهت تکمیل پروژه بردارند. ما به‌منظور حصول نتیجه، کمک کردیم تا بر روی سیستمی که در حال حاضر در دست دارند متمرکز شوند، مشتریان بالقوه‌ی خود را بشناسند و نقشه‌ی راهی برای ادامه طراحی کنند.

نخستین قدم‌های ما در تمام موارد مشابه، سه مورد زیر است:

 • تلاش برای تثبیت جایگاه خود در مقابل هر نقشی که به‌صورت ناقص یا موازی وظایف مدیریت فناوری در سازمان را انجام می‌دهد.
 • برنامه‌ریزی مجموعه‌ای از جلساتِ گفتگوی مؤثر و کم‌وبیش طولانی، در جهتِ استخراج اطلاعات برای سرعت بخشیدن به اقدامات بعدی در طول پروژه.
 • طراحی یک طرح زمان‌بندی برای همکاری در قالب قرارداد که از یک ساعت در هفته آغاز و تا ۱۰ ساعت در هفته امکان گسترش دارد.

تلاش برای تثبیت جایگاهمان به‌عنوان تصمیم‌ساز فنی ارشد در مقابل نقش‌های دیگر سازمان که به‌صورت موازی به مدیریت فنی یا تصمیم سازی در این زمینه می‌پردازند ازاین‌جهت مهم است که به‌عنوان مدیر فنی ارشد باید بتوانیم مشاوره‌هایی ۱۰۰% مستقل ارائه دهیم. اگر به هر دلیلی مشاوره‌های یک مدیر فنی ارشد بتوانند مورد کنکاش بی‌مورد و سنگ‌اندازی قرار گیرند، دیگر مدیر فنی کارآمدی نخواهد بود!

حرفه‌ای و بی‌نقص باشید!

فناوری و جایگاه آن در سازمان نیاز به گفتگو و مباحثاتِ فعال دارد. برای این منظور وجود نقشی ثابت در سازمان که وظیفه‌ی پایشِ مختصات فنیِ محصول و پروژه را بر عهده داشته باشد، حائز اهمیت است. درصورتی‌که به هر دلیل مایل نیستید و یا بودجه‌ی کافی برای استخدام یک مدیر فنی ارشد (CTO) تمام‌وقت را در اختیار ندارید، از یک شرکت دیگر بخواهید تا به‌عنوان مدیر فنی مجازی به شما کمک کند تا از کیفیت و صحت فرآیند و محصول خود اطمینان حاصل کنید.

مدیر فنی مجازی

مدیر فنی مجازی چیست؟

مانند دیگر نمونه‌های خدمات نوین که این روزها بسیار موردتوجه قرارگرفته‌اند (مانند رایانش ابری و …)، ظرفیت‌هایی که روش‌های ارتباطی جدید به کسب‌وکارها افزوده است، وصف‌ناشدنی است. در این‌گونه رویکردهای خدماتی، شما تنها به همان اندازه که از خدمت موردنظر انتظار دارید، پول پرداخت می‌کنید، نه بیشتر و نه کمتر!

همان‌قدر که اینترنت استفاده می‌کنید، شارژ می‌کنید! همان‌قدر که فضا نیاز دارید در بسترِ رایانش ابری، برای شما مهیاست که هر زمان لازم بود از آن کم یا زیاد می‌کنید و به همان میزان پرداخت می‌کنید! هراندازه که از منابع سرویس‌دهنده‌ی خود در دیتاسنتر (حافظه، CPU، دیسک سخت و …) بهره می‌گیرید، پرداخت می‌کنید! همان تعداد که ایمیل ارسال می‌کنید برایش پول می‌پردازید! احتمالاً این سبک خدمات برایتان آشناست!

در این راستا، خدماتِ مدیر فنی مجازی (vCTO) نیز دقیقاً به همین صورت عمل می‌کند. بجای به خدمت گرفتن یک مدیر فنی ارشد تمام‌وقت که ممکن است در مقاطعی از پروژه دیگر به آن نیاز نداشته باشید (یا کمتر نیاز داشته باشید)، یک مدیر فنی مجازی را درست در زمان مناسب و به مدت مناسب به خدمت می‌گیرید.

چه انتظاراتی را باید از یک مدیر فنی مجازی داشته باشید؟

مانند هر چیزی در این دنیا، با طیفی از مدیران فنی مجازی خوب تا مدیران فنی مجازی بد روبرو هستید که توسط شرکت‌های مختلف و باقیمت‌های گوناگون عرضه می‌شوند. خدماتی که از یک مدیر فنی مجازی خوب باید انتظار داشته باشید شامل و نه محدود به موارد زیر است:

 • با دقت و مهارت کافی مدل‌های کسب‌وکار، امکانات و زیرساخت‌های شما را تجزیه‌وتحلیل کرده و تحلیلی درست از کارایی سیستم شما ارائه کند.
 • آشنایی کافی با فنّاوری‌های جدید داشته و بتواند مشاوره‌ها و پیشنهادهای دقیقی در جهت کسب موفقیت کسب‌وکار با استفاده از فناوری خاص، ارائه کند.
 • شما را قادر سازد تا با استفاده از اطلاعات وی، بتوانید تصمیمات سریع و بی نقض استراتژیک اتخاذ کنید.
 • بتواند مشاوره‌های عاری از تعصب و جانب‌دارانه برای حل مشکلات کسب‌وکارتان ارائه کند.
 • به شما اطمینان کافی دهد که در سرمایه‌گذاری‌های فنّاورانه‌ی خود بیشینه بازگشت سرمایه را خواهید داشت.
 • با به‌کارگیری بهترین و مناسب‌ترین فناوری‌های ممکن در وقت و هزینه‌ی شما صرفه‌جویی کند.
 • در خریدهای محصولات فنّاورانه‌ی خارج از سازمانتان، بالاترین ضریب اطمینان در ثبات و پشتیبانی را تضمین کند.
 • بتوانید مطمئن باشید که با تکیه‌بر او، بهترین راه‌حل نرم‌افزاری ممکن را خریداری یا توسعه می‌دهید.
 • مسئولیت تمام تصمیمات فنّاورانه در پروژه‌هایتان را بر عهده بگیرد و در قبال آن‌ها پاسخگو باشد.

مزایای یک مدیر فنی مجازی چیست؟

مزایای یک مدیر فنی مجازی برای کسب‌وکارهای متوسط و کوچک، بی‌شمارند. برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها و درنتیجه سرعت بیشتر در بازگشت سرمایه‌ی کسب‌وکار به علت عدم وجود سربارهای متعارف در جایگاه‌های شغلی ثابت سازمانی.
 • بهره‌مندی از ترکیب مناسبی از تجربه و دانشِ یک تیم خُبره بجای تکیه‌بر دانش و ایده پردازی یک فرد.
 • به شما امکان می‌دهد که بر روی زوایای مهم کسب‌وکارتان تمرکز کنید درعین‌حال که مطمئنید پیچیدگی‌های فنی موجود را به شخص یا گروه مناسبی سپرده‌اید.
 • قابلیت تعویض جایگاه مدیر فنی و به خدمت گرفتن فرد یا گروه مفیدتر در هر زمان و وضعیتی از پروژه که قرار دارید.

نیاز به اطلاعات بیشتری دارید؟

با ما تماس بگیرید تا جزئیات کاملتری را در اختیارتان قرار دهیم.هم‌خوان کنید در:
سهیل صمدزاده

سهیل صمدزاده

من سهیل صمدزاده؛ مشاور و مربی چابک‌سازی، توسعه‌دهنده، مدیر محصول نرم‌افزاری و وبلاگ نویس هستم. به مباحث چابک در توسعه محصول علاقه‌مندم و سعی می‌کنم در اینجا خُرده دانش‌هایم را با شما به اشتراک بگذارم.

به کانال تلگرام آیلِتـــ بپیوندید!

t_logo

آیلِتـــ هر ماه در صندوق ایمیل شما: