-->

راهنمای اسکرام – ویرایش جدید (۲۰۱۶)

هم‌خوان کنید در:

بروزرسانی ۱۷ آبان ۱۳۹۶:

به علت تغییرات صورت گرفته بر روی کتاب «راهنمای اسکرام»، این یادداشت از درجه‌ی اعتبار خارج است. لطفا به نسخه‌ی جدید در لینک زیر مراجعه کنید:

— ویرایش جدید کتاب «راهنمای اسکرام»

اسکرام، چارچوبی پویا است و راهنمای آن نیز توسط، جف سادرلند و کن شوئبر، پشتیبانی و تضمین‌شده و مرتباً مورد بازبینی و ویرایش قرار می‌گیرد تا با تجربیات جدید همسو باشد.تابه‌حال چند ویرایش و تغییر بر روی کتاب راهنمای اسکرام صورت گرفته و به‌موازات آن، ترجمه‌ی فارسی نیز توسط مترجمین آن در انجمن‌چابک‌ایران، مورد ویرایش قرارگرفته است. در جولای ۲۰۱۶ بخشی به فهرست کتاب اضافه شد با عنوان «ارزش‌های اسکرام» که باوجود حجم کم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این بخش به تشریح ارزش‌هایی پرداخته‌شده که اگر تیم‌های اسکرام آن‌ها را مدنظر قرار دهند، احتمال موفقیتشان بسیار بالا خواهد رفت.

کتاب راهنمای اسکرام - جولای 2016

تغییرات بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶

  1. سرفصلِ جدید «ارزش‌های اسکرام». وقتی ارزش‌هایی مانند تعهد، شجاعت، تمرکز، بازبودن و احترام، توسط تیم اسکرام مجسم و محقَق شود، ارکان شفافیت، بازرسی و سازگاریِ اسکرام، پدیدار شده و موجب ایجاد اعتماد برای همه خواهد شد. اعضای تیم اسکرام وقتی با رویدادها، نقش‌ها و مصنوعات اسکرام کار می‌کنند، این ارزش‌ها را کشف کرده و یاد می‌گیرند.

استفاده‌ی موفق از اسکرام بستگی به افزایش سطح مهارتِ افراد در اُنس با این پنج ارزش و به‌کارگیری آن‌ها دارد. همه افراد به‌شخصه برای دست‌یابی به اهداف تیم اسکرام متعهد می‌شوند. اعضای تیم اسکرام شجاعت انجام کارِ درست و دست‌وپنجه نرم کردن با مسائل دشوار را دارا هستند. همه بر روی کارِ اسپرینت و اهداف تیم اسکرام متمرکز می‌شوند. اعضای تیم اسکرام و ذی‌نفعان آن‌ها با یکدیگر توافق دارند که نسبت به همه‌ی کارها و چالش‌های حین کار، باز عمل کنند. اعضای تیم اسکرام برای استقلال فردی و توانمندی یکدیگر احترام قائل‌اند.

با سپاس فراوان از تلاش ویژه‌ی آقایان اسد صفری و علی حاجی‌زاده‌مقدم و دیگر اعضای  انجمن‌چابک‌ایران. — امیدوارم از آن لذت ببرید.


هم‌خوان کنید در:
سهیل صمدزاده

سهیل صمدزاده

من سهیل صمدزاده؛ مشاور و مربی چابک‌سازی، توسعه‌دهنده، مدیر محصول نرم‌افزاری و وبلاگ نویس هستم. به مباحث چابک در توسعه محصول علاقه‌مندم و سعی می‌کنم در اینجا خُرده دانش‌هایم را با شما به اشتراک بگذارم.


دیدگاه‌های شما ارزشمند‌اند...

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد.

خبر بده وقتی
avatar
1024

وی‌پی‌دیسکاز

به کانال تلگرام آیلِتـــ بپیوندید!

t_logo

آیلِتـــ هر ماه در صندوق ایمیل شما: