-->

کنترل نسخه‌های نرم‌افزاری در چارچوب چابک

هم‌خوان کنید در:

اگر تیم‌های توسعه چابک متعددی داشته باشیم که بر روی منبعِ کد مشترکی کار می‌کنند، چگونه مخاطرات بالقوه‌ی مربوط به تداخل و برخوردهای اتفاقی میان آن‌ها را می‌توان کاهش داد؟ چطور مطمئن خواهیم شد که در انتهای هر حلقه‌ی توسعه، نسخه‌ی پاک و قابل ترخیصی وجود دارد؟ چگونه نسخه‌های نرم‌افزاری را در چارچوب چابک کنترل می‌کنید؟

این نوشتار به تشریحِ یک نمونه از نحوه‌ی استفاده از سیستمِ کنترلِ نسخه در یک محیط چابک با تیم‌های چندگانه می‌پردازد. فرض من در ادامه این است که شما با مفاهیمِ پایه‌ی چارچوبِ اسکرام، ایکس پی و تابلوی وظایف آشنا هستید.

کنترل نسخه‌های نرم‌افزاری در چارچوب چابک

من شخصاً این روش را ابداع نکرده‌ام – روشی که شرح خواهم داد بر پایه‌ی «مدلِ شاخه‌ی اصلی» یا «الگوی ترانکِ پایدار» بناشده است. برای اطلاعات بیشتر به بخش منابعِ همین سند مراجعه کنید.

دلیلِ نگارش این نوشتار این بود که با تیم‌هایی سروکار داشتم که واقعاً به چنین چیزی نیاز داشتند. به نظر می‌رسد که بیشترِ تیم‌ها درصورتی‌که این مدل را خوب درک کنند، آن را دوست خواهند داشت. این همان مدلی است که ما  در شرکتمان از آن استفاده کردیم. این روش به ما برای توسعه و ترخیصِ نرم‌افزارها به شکل چابک، کمک فراوانی کرده است.

با تلاش برای توصیفِ آسان و روانِ این مدل، شاید دیگر مجبور نباشم هر دفعه آن را بر روی تخته، رسم و توضیح دهم 🙂

مخاطبین یادداشت چه کسانی هستند؟

هرکسی که به‌صورت مستقیم در تیم‌های مبتنی بر چارچوب چابک مشغول به کار است (فارغ از نقشی که بر عهده دارد!). انشعاب سازی و ادغام به همه مربوط می‌شود، نه‌فقط مدیر یا مسئول پیکربندی.

مخاطبینِ این نوشتار، کارشناسانِ کنترل نسخه نیستند، قطعاً چنین کارشناسانی مطلب تازه‌ای در ادامه نخواهند یافت. این نوشتار برای مابقی افراد است، افرادی مانند ما که نیازمند آموختنِ روشی ساده و مفید برای تشریک‌مساعی هستیم.

این کتابچه‌ی الكترونیكی ترجمه‌ای آزاد از مقاله Henrik Kniberg بوده و رایگان است. هرگونه نسخه‌برداری از مطالب آن به‌صورت كلی یا جزئی مجاز است. این كتاب درواقع هدیه‌ای است به هم‌وطنان عزیز و جامعه نرم‌افزار کشور.


هم‌خوان کنید در:
سهیل صمدزاده

سهیل صمدزاده

من سهیل صمدزاده؛ مشاور و مربی چابک‌سازی، توسعه‌دهنده، مدیر محصول نرم‌افزاری و وبلاگ نویس هستم. به مباحث چابک در توسعه محصول علاقه‌مندم و سعی می‌کنم در اینجا خُرده دانش‌هایم را با شما به اشتراک بگذارم.


دیدگاه‌های شما ارزشمند‌اند...

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد.

خبر بده وقتی
avatar
1024

وی‌پی‌دیسکاز

به کانال تلگرام آیلِتـــ بپیوندید!

t_logo

آیلِتـــ هر ماه در صندوق ایمیل شما: